Dánsko 2024 - Tam, kde to začalo
Úvod
Letošní dovolenou strávíme s manželkou, dětmi a naším psem v Dánsku, kam se vracím po 22 letech, kde začalo moje cestování Evropou. V plánu máme projet běhěm 17-ti dnů v květnu celé Dánsko, kde chceme navštívit památky vikingů, pravěké hrobky, safari parky, Legoland, trollí sochy nebo písečné pláže, i když moře na koupání asi nebude.
St
Po 19h odjíždíme z K.Varů a přes Německo, kde 2x tankujeme LPG, protože v Dánsku skoro není a když už bych ho našel, tak je nesmyslně dražší než benzín. Na 3h se vyspíme v autě a pokračujeme k Puttgardenu.
Čt
Před 8h nám vyplouvá z Puttgardenu trajekt do dánského Rodby, kam připlouváme za 45min. Přes ostrovy Lolland a Falster jedeme na ostrov Mon, kde navštěvujeme prehistorické památky.
První z nich je chodbový hrob Klekkende hoj, jediný se dvěma hrobkami, kde jsou vidět i kosti a keramická výbava zemřelých. Další památkou je Kong Asgers hoj, další hrobka z doby kamenné stará asi 6000 let, s10m dlouhou chodbou. A naproti ní leží další ze 120 pravěkých hrobek na ostrově, Sprovedyssen, ze které se dochovala jenom vnitřní kamenná konstrukce, která posloužila našim dětem jako prolézačka.
Odpoledne se jedeme podívat na Mons Klint, 128m vysoké křídové útesy. U parkoviště je Geo centrum a za ním příkré schody na pláž, ale posledních 10m k pláži jsou schody zničené a cesta je zavřená a na pláž se bohužel nedostaneme.
K večeru míříme k našemu prvnímu ubytování na okraji Vordinborgu, kde máme kousek od přístavu zamluvený domek na 5 nocí(1800kč/noc). Osamocený domek z velkou zahradou, pro nás ideální.
Pá
Dnešní den strávíme severně od Maribo v Knuthenborg Safari parku (3400kč), největšímu v severní Evropě. Chovají tu antilopy, nosorožce, žirafi, slony, tygry atd. Celý park je průjezdný autem a do části savany ani jinak nesmíte. Vlky jsme viděli ze 2m z uzavřeného auta a náš pes Fenri byl celou dobu ve střehu. Je tu i Dinopark s moderním zajímavým muzeem a rozlehlým dětským hřištěm s velkými skluzavkami, prolézačkami a vodní částí. Pro rodinu s dětmi skvělé vyžití na celý den a pes může všude, takže super.
Po příjezdu grilujeme maso, klobásy a sýry, takže i super večer.
So
Ráno vstáváme a je opět prosluněná obloha a vypadá to, že přestane foukat silný vítr, tak se i oteplí.
Dnes máme v plánu nejzachovalejší vikingskou pevnost Trelleborg západně od Slagelse. Kruhová pevnost byla rozdělena na čtvrtiny s 6m hradbami. Dnes jsou zde k vidění obrysy základů domů, ale tráva je vysoká a tak toho moc vidět není, když jsem tu byl před více jak 20-ti lety, tak to tu bylo upravenější a taky jsem si prohlédl dlouhý vikingský dům, který je teď ale v rekonstrukci, je nepřístupný a obklopen lešením.
U vstupu je i malé muzeum a za ním zrekonstruovaná vikingská vesnička, kde si můžete vyzkoušet střelbu z luku, vyrobit si a upéct placky, vymalovat štít nebo si zabojovat s gumovými meči, čehož využívají naše děti atak nám návštěva pevnosti zabere přes 3h.
Odpoledne se vracíme do Vordinborgu a procházíme se po pláži a hledáme mušle a smočíme si nohy v baltském moři.
Ne
Dnes máme v plánu navštívit skanzen v Lejre, u Roskilde najít trolla a ve městě, když bude ještě čas, z kouknout muzeum vikingských lodí.
Do Lejre přijíždíme po11h, Sagnlandet (2350Kč), což je archeologické experimentální centrum, se docela zaplnilo, ale protože je celkem rozlehlé, tak je to v pohodě.
Centrum je zaměřené od doby kamenné přes Vikingy až.po středověk. Mysleli jsme si, že tu budeme něco přes 2h, ale hned na začátku si prohlížíme nádherný dlouhý vikingský dům, jak vystřižený že seriálu Vikingové a potom dlouhou dobu strávíme u vody s kapry, kteří doslova zobou z ruky a také se projíždíme na pramici i na vydlabaném pravěkém monoxylu. No a ty 2h už uběhly a my jsme teprve na začátku skanzenu. Po té si ho procházíme celý, k vidění jsou tu megalitické hrobky,.kultovní obětiště, vikingský hrob, středověká stavení, máte možnost si zastřílet z luku, házet kopím, rýžovat zlato nebo detektorem hledat předměty v písku, což ocení hlavně Ája s Ondrou, kterým se nejvíc líbila plavba loďkou a.kapři, které si oblíbil i Fenri a vypadalo to, že si taky jednoho uloví. No a místo 2h jsme tu byli až do 17h, kdy už zavíraly.
Čas na muzeum vikingských lodí už není, ale chceme najít trolla u Roskilde, což se nám podaří u jezera Flaeng sø. Jmenuje se Runde Rie, je že dřeva, vysoký asi 6m, rybaří a je částečně posazený v jezeře, které je vhodné ke koupání.
Máme prvního trolla, tak uvidíme kolik jich ještě v Dánsku objevíme.
Po
Dnešek bude volnější, v plánu máme jenom Sterns Klient, křídový a vápencový útes, kde se dají najít fosílie, procházíme se tu tak hoďku a odpoledne jsme 2h v Rodviku na pláži a dětském hřišti.
Po 17h se vracíme na poslední noc do útulného domku ve Vordinborgu a zítra míříme na sever.
Út
Ráno se balíme a vracíme se k Roskilde, kde východně leží kostel Ansgar v Høje Taastrup, v jehož areálu je vztyčený runový kámen Kallerup, jehož text se podařilo rozluštit jenom částečně ,,Kámen z Hornbore, potomek Svide".
O kousek na JZ se nachází další z trollů, SV od Vindine jménem Glade Anders. Parkujeme u silnice a jdeme polní cestou asi 1km a odbočíme vlevo do lesíka, kde nacházíme lesního trolla sedícího na zemi.
Potom se vracíme k autu, dáváme si oběd a na jihu Kodaně zkoušíme najít dalšího trolla Langeliv, který má být na ostrůvku, kterým prochází dálnice, ale sjet autem se nám nepodaří, vede tam jenom cyklostezka, tak trolla vynecháváme a zajedeme se podívat na sochu malé mořské víly. Zatímco si děti dávají zmrzku, já se vydávám na prohlídku hvězdicovité pevnosti obklopené vodním příkopem. Uvnitř pevnosti obehnané hradbou jsou k vidění kasárna, předělaná na ubytování, ale také fortifikační systém včetně děl.
Odpoledne vyrážíme na samotný sever Sjaellandu, do lesa Tisvilde, kde se chceme projít čarodějným lesem Troldeskoven. Hned u parkoviště se nachází ruiny kláštera Asserbo obehnaného vodním příkopem odkud se vydáváme asi 2km čarodějným lesem s pokroucenými stromy a mraveništi k bývalé farmářské osadě Torup Landsby. Skoro celou cestu tam i zpět mám Áju na zádech, ale cesta stojí za to. Z bývalé osady z 15.st., kterou zavál písek a lidé se museli odstěhovat, se zachovali základy domů a jsou tu i info cedule v angličtině. Trochu nám to připomíná zaniklé vesnice v Sudetech uprostřed lesů.
Kolem 19h přijíždíme do vesničky Tilsvildojede s nádhernou písečnou pláží, kde piknikujeme skoro do západu slunce. Sbíráme mušle, děti viděly kraba, hvězdici, medúzy a já zkouším baltské moře s teplotou asi 11⁶C, ale skoro na každé pláži vidíme nějakého Dána se koupat.
A přes noc nás čeká přejezd na sever Jutska, kde u Aalborgu přespíme v autě.
St
Severně od Aalborgu navštěvujeme největší vikingské pohřebiště na světě Lindholm høje s téměř 700 hroby ve tvaru lodí, je tu i malé muzeum, ale jsme tu před 9h, takže je zavřené. Ale za to máme pro sebe celý areál a krákáním nás doprovází všudypřítomní havrani.
Od doby, kdy jsem tu byl před více jak 20-ti lety, se tu skoro nic nezměnilo, což je jenom dobře.
Po poledni se dostáváme k Radbjerg Milé, což jsou až 50m vysoké duny pohyblivého písku, které připomínají Saharu. My zajíždíme až do Kandestedenne, k Severnimu moři, kde si s dětmi hrajeme na pláži mezi betonovými bunkry z 2 sv.války postavené Němci.
Nedaleko odsud, kousek od Skagenu se nachází věž ,, Pohřbeného kostela", kterého v 18.st. zavál písek. Kostel byl stržen a zbyla z něj jen romantický působící bílá věž, ze které je nádherný výhled po okolí.
Zbytek dne se couráme po Skagenu, dáváme zmrzku, typické dánské párky v rohlíku a posíláme pohledy.
K večeru směřujeme do Hjørringu, kde máme v městském kempu zamluvenou chatku (2400kč/noc). Kemp je to velký, se skvělým hřištěm pro děti a jsme tu úplně sami.
Čt
Po 10-ti letech s Péťou opět míříme do přístavu Hirtshals, ale tentokrát ne proto, aby jsme odpluli na Island, ale aby jsme se podívali do Oceanária (2200 Kč) Severního moře, s nádrží obsahující 4,5 milionů litrů mořské vody.
Přicházíme akorát včas na krmení tuleňů a potom si procházíme celé akvárium, kde lze spatřit kromě ryb i krabi, hvězdice, medúzy, žraloky a do některých nádrží si můžete i sáhnout. Ve 12h se spouští do hl.nádrže potápěčka na krmení ryb a malých žraloků, ale nejpůsobivějším živočichem je obrovská, pravěce vyhlížející ryba. Je to skvělý i pro děti, je tu hřiště i kabina simulující řízení lodí.
Po 16h se vracíme do kempu, za Fenrim kterého jsme nechali na chatce a vymýšlíme program na zbytek dne. Péťa s dětmi zůstává v kempu a já se vracím do Hirtshals, na jehož JZ okraji se tyčí maják, že kterého je krásný výhled na moře i na systém bunkrů z 2.sv. války postaveného německou armádou. Systém opevnění připomínající to československé, se rozkládá přímo nad pláží pod majákem. Všechny bunkry jsou volně přístupné a 2 z nich jsou i dobově vybavené a hned písečná pláž.
O něco jižněji u vesnice Zorný si prohlížím dolmen a pokračuji na jih od Lønstrupu k majáku Rubjerg Kunde. Maják postavený v roce 1900 asi 300m.od moře se díky erozi a navátým písečným dunám nachází asi 20m od útesu a očekává se že za pár desetiletí spadne do moře. Na začátku 21.st. zde bylo i muzeum v okolních budovách, ale to už dávno zaváli písečné duny, které tvoří okolí majáku. Je to působivé místo s trochou post apokalyptické scenérie.
Kolem 19h se vracím do kempu, kde si Ája s Ondrou hrají s Fee, dcerou správce kempu.
Večer začíná hustě pršet, ale naštěstí jenom.přes noc.
Pá
Vyrážíme na jihu Aarhusu, kde si v obci Gunderup v místním kostele prohlížíme runové kameny, kde se píše:
Töki vztyčil tyto kameny a vyrobil tento pomník na památku Ebbiho, jeho příbuzného po svatbě, dobrého pána.
Töfa, jeho matka a Ebbi, oba ležící v této mohyle, poskytli Tökimu své bohatství po sobě.
Za dalším runovým kamenem směřujeme do města Aars, kde opět u zdejšího kostela stojí runový kámen s textem:
Ozzur umístil tento kámen na památku Valtókiho, svého pána. Kámen hlásá, že zde bude dlouho stát a pojmenuje Valtókiho mohylu.
Třetím cílem dnešního dne je další z trollů Ivan Evingvar, s knížkou který se nachází na okraji města Mariager, na kopečku v lesíku kousek od dětského hřiště. kde si naše hrají další 2h spolu s dánskou školkou, pro kterou je největší atrakcí náš pes Fenri.
Potom už jedeme na ubytování, ale.hned u silnice u obce Katbjerg zahlédnu megalitickou mohylu 30m dlouhou a to musím vidět. Mohyla je stará přes 5000 let, má dvě hrobky s 5 m vstupní chodbou. Skvělá pravěká památka, naše největší v Dánsku.
A potom směřujeme do obce Kolind, kde máme ubytování v lese, v nádherném domku za nějakých (1300kč/noc). Vypadá to na naše nejlepší ubytko.
So
Ondra má narozky a jako dárek dostává vstup do Tropic zoo (1700 Kč) v Randers, protože má rád papoušky a plazy je to pro něj ideální dárek. Ale musíme se rozdělit, protože tam psi nesmí a tak já s Fenrim máme náhradní program.
Vyrážíme asi 15km východně do obce Alum, kde u kostela stojí runové kameny. Jsou 4, ale dva jsou v samotném kostele, který je zavřený a tak si prohlížím ty dva venku na kterých je vytesáno:
Tyrvé Véghautrova manželka nechala vztyčit tento kámen na památku Torbjorna, syna Sibbi svého bratrance, o kterého se starala jako o vlastního syna.
A na druhém stojí:
Végaghautr vztyčil tento kámen na památku Aseirra, svého syna, bůh ochraňuj jeho duši.
Odpo mířím k nedalekému jezeru Fussing, které si s Fenrim obcházíme lesem, kde se pak proběhnu a nakonec se v jezeře i vykoupu.
A mezi tím si Péťa s dětmi prochází Tropical zoo zaměřenou na tropickou faunu a flóru,.k vidění tu jsou papoušci, plazi, jaguár, ale i akvárium, Menší, ale nádherně vybudovaná zoo, kterou lze určitě doporučit k návštěvě.
A před návratem ještě objevíme dalšího z trollů Ben Chiller, u smrkové plantáže, východně od Mørke.
No a večer grilujeme a oslovujeme Ondrovo narozky.
Ne
Dnes se budeme pochybovat na jihu Djurslandu a začínáme kousek od vesnice Kalo, odkud vycházíme k zřícenině hradu, která se nachází na malém poloostrově spojeným pevninou úzkým pruhem země, přes který se vydáváme za hromů a blesků, v půlce to všichni otáčí, ale my pokračujeme. Procházíme si hrad ze 14.st. s výhledem na moře a černou oblohu, spouští se liják a my se schováváme v podchodu, jediném místě, kde to jde, jsme tu úplně sami a po 30min déšť končí a přichází spousta dalších návštěvníků.
Obloha se rozjasní a procházíme se okolo hradeb a pak se vracíme zpět a na pláži sbíráme mušle.
Další zastávkou je Ebeltoft, kde si jdeme prohlédnout fregatu Jylland (1300kč), nejdelší dřevěnou loď na světě s 71 m z 19.st. Je zrekonstruovaná a můžeme si jí celou prolézt od paluby s děly přes kajutu kapitána až do podpalubi a.na několika stanovištích jsou figuríny námořníků při práci na lodi. Děti se vyblbnou i na maketách lodiček a tak nám to tu zabere skoro 2h.
Naproti přes záliv u obce Knobel stojí dolmen Poskaer Stenhus, který je obklopený kamenným kruhem, je starý asi 5000let a horní deska váží přes 11 tun.
A na závěr si dáváme ještě jednoho trolla u Ommestrupu jménem Sigurd, který sedí na svahu na červeném autě a vypadá to, že sjíždí kopec Asi zatím nejzajímavější z trollů co jsme viděli.
Po
Balíme věci, opouštíme Kolind a směřujeme do Koldingu, trochu se to plete, ale aby se to nepletlo, tak Kolind je vesnice a Kolding město o 150km, jižněji.
Po cestě uděláme 3 zastávky, první je Tilst u Aarhusu, kde přímo u hlavní silnice před KFC je troll Simon, který si kladivem vytváří partnerku Anine.
Druhou děláme jižně od Aarhusu Møesgard, kde je moderní muzeum věnované historii, ale je pondělí a tak mají zavřeno. My si procházíme stezku nazývanou Cesta do pravěku, která nás lesem podél potoka dovede až na pláž. Malebná cesta vede kolem spadaných stromů, kapradin, prehistorických nalezišť a rozkvetlých luk k pláži.
V parku u pánského sídla si děláme piknik a odpoledne děláme třetí zastávku v Horsens, kde SZ od města hledáme trolly Lauru a Juliana. Není těžké jé najít,.jsou přímo V parku u pláže, kde nacházíme zatím největší mušle v Dánsku a je tu i dětské hřiště. Trollové sedí naproti sobě a mezi nimi je napnutá slack line.
Kolem 18h přijíždíme do Koldingu, kde v místním city kempu máme zamluvenou chatku (2000kč/noc). Stojí jich tu asi 20 na travnatém pozemku, máme vlastní soc.zař. a je tu i dětské hřiště se skákací bublinou.
Út
Do teď nám počasí přálo, ale dnes hustě prší od rána a tak se vydáváme na ostrov Fyn do Odense, do místního terária plazů, což zaujme hlavně naše děti, nepraží slunce a není teplo a tak necháváme Fenriho v autě a na prohlídku jdeme všichni čtyři.
V teráriu (1500kč) jsou k vidění pavouci, opičky, žáby, surikaty, rybky, ale hlavně plazi jako kobra, krajta, anakonda, ještěři od krokodýla , varana, scinka po agamu.
Na SZ Odense ještě míříme l trollovi Hans Hulehan, kde parkujeme u zdejšího přívozu od kterého je to 2 min po dřevěném chodníčku. Troll staví u svojí chaloupky komín a na krku má obrovský náhrdelník.
Asi 20km severně od Kerteminde jedeme na další z prehistorických hrobek, Marhøj, která je stará asi 5000 let, asi 5m chodbou vcházíme dovnitř pohřební komory.
Naši poslední zastávkou je západně od Odense zábavní park Fyns Sommerland, který před několika lety zkrachoval a zůstal opuštěný, což bylo zajímavé pro milovníky urbexu. I já jsem si chtěl prolézt bývalý zábavní park, ale před rokem ho opět zprovoznil a upravili, je tam provozní doba a vstupné, takže pro mě už nic zajímavého.
St
Dnes opět chčije a chčije a my se rozhodujeme co budeme dělat a volba nakonec padne na město Ribe a nedaleké vikingské centrum (1500kč) a doufáme že se počasí trochu umoudří. Po příjezdu to vypadá nadějně, jenom trochu mrholí. Je to tu tak na půl skanzen a na půl archeologické experimentální středisko zaměřené na dobu Vikingů procházíme si jednotlivé domy, děti se vyblbnou na hřišti s vikingskou tématikou a posloucháme výklad o vikingských hrách a čekáme na představení sokolníků, které ale provází hustý liják který se bohužel stupňuje. Čekáme půl hoďky a narychlo probíháme zbytek skanzenu, kupujeme nějaké suvenýry a promoklý se vracíme zpět do auta. Je po 15h a za pár minut stejně zavírají.
Vzhledem k hustému dešti prohlídku města Ribe vynecháváme a vracíme se na chatku.
Čt
Dnešní program je jasný, celý den strávíme v Legolandu (6000kč), což je půl hoďky od Koldíngu.
Než vylezeme z auta, spouští se hustý liják, ale do půl hoďky přestane a po 10.30 vcházíme do Legolandu, začínáme minilandem s kopiemi z lega zmenšených staveb z celého světa, mezi, kterými jdeme pěšky, plujem loďkou nebo safari autem.
Pokračujeme piráty s vodní bitvou nebo vodními horskými drahami se skluzavkami.
Taky je tu strašidelný zámek, hezký hrad s malou horskou dráhou, horských drah je tu několik, ale pro starší děti.
Sledujeme skvělý vodní divadelní představení, jezdíme loďkou za pirátským pokladem a mnoho dalších atrakcí. Všechno ani nestihneme, protože v 18h zavírají, ale je úžasný vidět co lze z lega sestavit.
Vracíme se na chatku a grilujeme všechno možný, od zeleniny přes brambory, klobásy a maso
Pá
Dnešní den strávíme v Jellingu a jeho okolí.
Do Jellingu se vracím po více jak 20-ti letech a trochu se to tu proměnilo. U kostela pořád stojí dva runové kameny, na kterých se píše......... Bohužel dnes jsou kameny za prosklenou vitrínou mezi dvěma pohřebními mohylami. A tenkrát tu ještě nestálo Kongrernes centrum (400kč) s moderní expozicí o Jellingu.
Odpoledne se vydáváme do nedalekého Givskudu do safari parku (2800kč) se spoustou afrických zvířat, které máte doslova na dosah ruky, ale u našich dětí má největší úspěch výběh s kozičkami, které si můžou pohladit. Dále je tu i dinopark a velké dětské hřiště.
U Vejle ještě míříme za trollem, ale děti usnuli v autě, tak se nakonec vracíme do kempu.
So
Poslední den v Dánsku vyrážíme do Silkeborgu do zdejšího muzea, kde je hlavní atrakcí skoro 2500 let starý, ale zachovalé tělo Tollundského muže nalezeného v bažině.
Po poledni na okraji města navštěvujeme Labyrinthia (1300kč), kde jsme úplně sami a 3h procházíme 8 různých venkovních labyrintů a bludišť a uvnitř je také herna.
Jižně od města u jezera Orn hledáme trolla Staerke Storm, který sedí v lese na kmeni stromu. Po cestě od parku potkáváme několik moderních výtvorů a také několik válečných bunkrů.
A poslední zastávkou na dovče je u města Braedstrup v lesíku schovaný další z trollů, jménem Jensnej
Děti si ještě prohrají na hřišti a potom už přes noc směřujeme přes Německo k domovu.
Závěr
Dánsko nezklamalo a splnilo očekávání, hlavně pro děti množstvím zoo, zábavních parků, tematických skanzenů, které značně provětrají vaší peněženku. Naproti tomu zadarmo jsou písečné pláže, runové kameny, pravěké hrobky a samozřejmě trollové, kterých jsme navštívili víc než kolik jsme čekali.
A vyšlo i počasí, kromě jednoho dne a dvou nocí jsme to měli bez deště i když občas dost větrno.
Náhledy fotografií ze složky Dánsko 2024